Kaliteli ve Uygun Fiyatlı Yakıt Tankı
İletişim İçin 7/24 Tel : 0(541) 409 27 11

Yakıt Tankı Hakkında Genel Bilgi

Yakıt Tankı Hakkında Genel Bilgi

Yakıt Tankları

Yakıt tankları, yanan yakıtın veya kullanılacak yağın depolandığı tanklardır. Bu tip tanklar TSE ve diğer ülkelerin ilgili standartlarında göre basınçlı sınıf tanklar olarak değerlendirilir.
Bu tanklarda genellikle Mazot, Benzin, Akaryakıt, Fuel-oil ve farklı türevlerde yanıcı ve yanıcı olmayan yağlar gibi maddeler depolanabilir.
Kullanım ve depolama amaçlarına göre iki grupta değerlendirilir;

  • Yeraltı Yakıt Tankları
  • Yerüstü Yakıt Tankları

Ayrıca bu tanklar kullanım ve isteğe göre ısıtıcılı, ısıtıcısız yakıt tankı, çift cidarlı ve tek cidarlı yakıt tankı, izoleli ve izolesiz yakıt tankı, silindirik veya prizmatik yakıt tankı gibi çeşitlerde yapılabilmektedir.

Yeraltı Yakıt Tankı

Yakıtın ilgili mevzuat ve koşullardan dolayı yer altında depolanması gerekli durumlarda yapılan tanklardır. Daha çok yakıt transferinin fazla olduğu akaryakıt istasyonları gibi yerlerde tercih edilir. Yakıt tankının konulacağı alan kazılıp temizlenir. İstenildiği takdirde beton havuz yapılabilir. Yakıt tankı yerleştirilerek bağlantıları yapılır üzeri kum ile kapatılarak kullanıma hazır hale getirilir.

Yerüstü Yakıt Tankı

Yakıtın ilgili mevzuat ve koşullardan dolayı yer üstünde depolanması gerekli durumlarda yapılan tanklardır. Yer problemi bulunmayan alanlarda ve mobil yakıt istasyonlarda bu tip tanklar tercih edilmektedir. Yakıt tankı için kaide hazırlanır ve tank bu kaide üzerine sabitlenerek çevre tel çit ile sarılır. Daha sonra yakıt tankı bağlantıları yapılır ve kullanıma hazır hale getirilir.
Tek Cidarlı Yakıt Tankı
Yakıt tankının dış yüzeyini oluşturan sac bölmeye cidar denir. Tek Cidarlı Yakıt tankları tek katlı olduğundan bu ismi almaktadırlar.
Çift Cidarlı Yakıt Tankı
Sac bölme çift kattan oluşmuşsa çift Cidarlı Yakıt tankı olarak adlandırılır. Tankın gövdesi üzerine bir gövde eklenerek imal edilen tanklardır ve bu tip tanklara kaçak tespit cihazı takılarak daha güvenli kullanım sağlanır.
Isıtıcılı Yakıt Tankı
Hava şartlarına bağlı olarak yakıt veya yağın akışkanlığı yetersiz kalabilmektedir. Yakıt tankına eklenecek ısıtıcı sayesinde yakıt inceltilerek yanmanın ve akışkanlığın artması sağlanabilir. Genellikle ısıtıcılar fuel-oil türü ağır yağların depolandığı tanklarda kullanılmaktadır.
Prizmatik ve Silindirik Yakıt Tankları
Kullanım şekillerine göre yakıt tankları Prizmatik veya Silindirik olabilir. Yer altı tipi yakıt tanklarında mukavemeti yüksek olduğundan dolayı silindirik tip yakıt tankı tercih edilir ancak yer üstünde kapasite küçük veya yer kullanımı düşünülerek prizmatik tank da kullanılabilir. Silindirik tip yakıt tankları içten bir basınca maruz kalmalara karşı daha kullanışlıdır.

Yakıt tankları ile alakalı bilgi almak ve sipariş vermek için lütfen iletişime geçiniz.

01 Aralık 2020
Yakıt Tankı Hakkında Genel Bilgi için yorumlar kapalı
1.962 kez görüntülendi