Kaliteli ve Uygun Fiyatlı Yakıt Tankı
İletişim İçin 7/24 Tel : 0(541) 409 27 11

YAKIT TANKLARINDA KULLANILAN AKSESUARLAR

YAKIT TANKI SEVİYE GÖSTERGESİ

  • HORTUM TİP SEVİYE GÖSTERGESİ

½ Mini vanalar kullanılarak kontrol edilen şeffaf hortum ile yakıt tankı seviyesi gözlemlenen seviye göstergeleridir. Hortum tip seviye göstergesi en fazla kullanılan ve maliyeti en düşük seviye ölçüm yoludur ve yerüstü yakıt tanklarında kullanılır.

  • MANYETİK PASLANMAZ SEVİYE GÖSTERGESİ

Manyetik seviye göstergeleri paslanmaz bir boru içinde akışkanın etkisiyle hareket eden manyetik bir top dan oluşan renkli manyetik boncukların dönerek renk değiştirmesiyle seviye hareketinin izlendiği göstergelerdir. Bu göstergelere seviye probu takılarak alt üst seviye veya oransal seviye takip yapılabilmektedir.

  • DALDIRMA TİP SEVİYE GÖSTERGESİ

Daldırma tip Seviye çubukları alt üst seviye kontağı verebildiği gibi oransal seviye aktarımıda yapabilmektedir görsel olarak seviye takip için dijital ekran aktarımı bulunan otomasyon sistemi kullanılmaktadır.

YAKIT TANKI SUMP AĞZI

Yeraltı yakıt tanklarında manevra odası işlevi ve dolum veya bağlantı kısmında kaçak olduğunda yakıtın toprağa karışmasını engelleyen plastik esaslı hafif ve dayanıklı yapı elemanıdır.

Yeraltı yakıt tanklarında Sump için hazırlanan bağlantı ağzına kolayca montajı yapılabilen tesisatın yeraltında kalan kısmına müdahaleyi kolaylaştıran bu ağız genel olarak plastik kullanılmakla beraber sacdan da yapılabilmektedir.

YAKIT TANKI DOLUM AĞZI

Yeraltı ve yerüstü yakıt tanklarında yakıt dolumu için kullanılan ağızdır. Bu yakıt ağızları Kamlok kapak olarak kullanıldığı gibi döküm veya plastik malzemeden kilitli kapaklarda kullanılmaktadır. Kullanılacak yakıt tankı yeraltı ve profesyonel kullanım tanklar ise şamandıralı tip taşma emniyetli dolum ağzı kullanılmaktadır. 

YAKIT TANKI NEFESLİK

Yeraltı ve yerüstü yakıt tanklarında yakıt tankının içinde oluşacak gaz sıkışmasını önleyen ve tankın atmosfere açık şekilde çalışmasını sağlayan ağızlardır. Yakıt tanklarında Deve boynu tabir edilen ters U tipi boru kullanılarak yapılan nefeslikler dışında Bu iş için özel yapılan üst şapkalı ve tel filtreli nefesliklerde kullanılmaktadır, bu nefesliklere istenildiği taktirde yay kalkış özelliği ile benzinde de kullanılabilmektedir.

YAKIT TANKI KATODİK KRUMA

Katodik Koruma

Yakıt tanklarında Korunacak metali oluşturulacak bir elektrokimyasal hücrenin katodu haline getirerek metal yüzeyindeki anodik akımların giderilmesi işlemidir.

Korozyon olayı bu iki reaksiyonun bir arada yürümesi ile gerçekleşir. Elektronlar anottan katoda doğru metal üzerinden akar ve katot reaksiyonu anottan gelen bu elektronları kullanarak yürür.

Katot reaksiyonu için gerekli elektronlar dış kaynaktan verilecek olursa, anot reaksiyonu ile elektron üretilemez. Bu durumda anottaki korozyon olayı durmuş olur.

Metale dıştan uygulanan akım ile verilen elektronlar, metal yüzeyinde yürümekte olana anodik reaksiyonları tam olarak durdururken, katodik reaksiyonun hızını da arttırır. Anot reaksiyonu artık korunmakta olan metalin yüzeyinde değil, katodik koruma devresinde bulunan anotta yürür. Korunmakta olan metal yüzeyi artık tam olarak katot olur.

18 Ekim 2019
YAKIT TANKLARINDA KULLANILAN AKSESUARLAR için yorumlar kapalı
6.968 kez görüntülendi