Kaliteli ve Uygun Fiyatlı Yakıt Tankı
İletişim İçin 7/24 Tel : 0(541) 409 27 11

Yakıt Tankı Nedir

Yakıt Tankı Nedir

Yakıt Tankı Nedir

Yakıt tankları, ticari ve konut mülklerinde ısıtma sistemleri için fuel-oil depolar. Yer üstünde veya yer altında olabilirler, ancak sizinkini görebilseniz bile, kendinize “Yakıt tankları nasıl çalışır?” Diye soruyor olabilirsiniz. Yakıt tankı parçalarına ve evinizi ısıtmaya yardımcı olmak için birlikte nasıl çalıştıklarına daha yakından bakalım.

Yakıt tankları, çeşitli farklı hava koşullarında yıllarca dayanabilirler. Binanın büyüklüğüne ve enerji ihtiyacına bağlı olarak 250 ila 1.000 galon ısıtma yakıtı tutabilirler. Tanklar tipik olarak çelik veya plastiktir ve içeride, dışarıda ve hatta yer altında olabilir.

Üç farklı tipte tank vardır: tek cidarlı, çift cidarlı veya entegre olarak paketlenmiş tanklar. Bu kategoriler, kabın dış kısmına ve çoğu zaman da dayanıklılığına atıfta bulunur. Birleştirilmiş tankların tasarımı, herhangi bir yakıt sızıntısının çevreye kaçmasını önler ve tank içeriğinin yüzde 110’unu tutabilir. Bunlar genellikle tankın etrafına inşa edilir, ancak entegre olarak paketlenmiş bir modelde, doğrudan tankın dışına yerleştirilmiş bir demet bulunur.

Tank sızıntıları sık sık meydana gelmez, ancak konum, iklim, tankın malzemesi ve yaşı dahil olmak üzere çeşitli faktörler tankın ömrünü ve dayanıklılığını etkileyebilir. Yakındaki bitki örtüsü de bir tankın ömrünü etkileyebilir.

Ölçer

Bir yakıt deposundaki gösterge, arabanızdaki benzin göstergesi gibi çalışır ve depoda ne kadar yakıt olduğunu size bildirir. Tank boşsa, genellikle E veya 0 okuyacak ve fırınınızın çalışmasını engelleyecektir. Tankı yeniden doldurmayı ve fırını yeniden başlatmayı deneyin. Yeniden doldurduktan sonra yeniden başlamazsa, bir teknisyeni aramanız gerekebilir.

Yakıt kullanırken veya depoyu doldururken seviyelere dikkat ederek yakıt göstergenizin çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca çatlak veya gevşek olmadığından emin olmak için göstergeyi düzenli olarak incelemelisiniz.

Havalandırma borusu

Havalandırma borusu, ısıtma yakıt tankınızdan fırınınıza geçerken havalandırma sağlar. Havalandırma, yakıtın borulara takılmadan düzgün ve eşit bir şekilde çalışmasını sağlar. Yakıt borularınıza döküntülerin düşmesini önlemek için genellikle mantar şeklinde bir kapakla birlikte bir ila iki inç genişliğinde olacaktır. Yeraltı tankları genellikle aynı kapakla yerden altı ila 12 inç yukarıda duracak bir havalandırma deliğine sahip olacaktır.

Düdük

Hiç yanlışlıkla arabanızın benzin deposunu aşırı doldurdunuz mu? Sonunda yere ve aracınızın yan tarafına yakıt dökersiniz, bu çevre veya arabanızın boyası için iyi değildir. Bir havalandırma düdüğü, tankınız dolmaya yaklaştığında ıslık çalarak tankınızın aşırı dolmasını önleyecektir. Depoyu doldurmaya başladığınız anda ses çıkaracak ve yakıt, tankın tepesinden bir ila iki inç kaldığında ıslık çalmayı bırakacaktır.

Düdük, deponuzu doldurmayı daha güvenli hale getirir ve aşırı doldurma ve bahçenize petrol dökülme olasılığını azaltır. Petrol şirketinize bağlı olarak, çalışan bir havalandırma düdüğünüz yoksa deponuzu doldurmayı reddedebilirler.

Doldurma Borusu

Adından da anlaşılacağı gibi, petrol dağıtım şirketiniz deponuzu doldurmak için doldurma borusunu kullanır. Suyun yakıta girmesini önlemek için bir kapakla sabitlenecek ve zeminden birkaç inç yukarıda durabilir veya çevresindeki toprakla aynı hizada oturabilir.

Kapatma Vanası

Yine adından da anlaşılacağı gibi bu vana, tankınız ile fırınınız arasındaki yakıt akışını kapatır. Birkaç farklı nedenden ötürü tankınızda çalışan bir kapatma vanası olması çok önemlidir. Onarım veya rutin bakım sırasında yakıtın fırına akmasını istemezsiniz. Acil bir durum varsa, daha önemli sorunları önlemek için ısıtma yakıtını akışını hızlı bir şekilde kesmek için vanayı kullanabilirsiniz.

Tank Filtresi

Tank filtresini genellikle kapama valfinden hemen sonra bulabilirsiniz. Tasarımı, tankınıza girebilecek kir ve diğer parçacıkları yakalamaya yardımcı olarak fırınınızı tıkamalarını önler. Bu filtreler bir süre sonra dolar ve değiştirilmeleri gerekir. Kirli bir yakıt filtresi, yakıt akışını kısıtlayacak ve fırınınızın evinizi ısıtmasını zorlaştıracaktır.

Filtrenizi yılda bir değiştirmek en iyi uygulamadır, ancak yakıtın kalitesi, tankın kalitesi, filtrenin kalitesi ve ne kadar kullandığınız gibi şeylere bağlı olarak daha sık değiştirmeniz gerekebilir.

Tank Ayakları

Bir yakıt deposunun düz bir yüzeye oturması gerekir; bu, bahçenizde düz bir yeriniz yoksa zor olabilir. Tank ayakları, oturdukları yüzeyden bağımsız olarak tankı düz tutmaya yardımcı olur.

Paslanmadıklarından veya bükülmediklerinden emin olmak için bu bacakları düzenli olarak inceleyin. Bacak braketlerinin tanka sağlam bir şekilde takılı olduğundan emin olun.

27 Aralık 2020
Yakıt Tankı Nedir için yorumlar kapalı
1.173 kez görüntülendi