Kaliteli ve Uygun Fiyatlı Yakıt Tankı
İletişim İçin 7/24 Tel : 0(541) 409 27 11

Yakıt Tankı

Yakıt Tankı

Yakıt Tankı

Bir yakıt tankı (benzin deposu veya gaz deposu olarak da adlandırılır), yanıcı sıvılar için güvenli bir konteynerdir. Yakıt için herhangi bir depolama tankı olarak adlandırılabilmesine rağmen, terim tipik olarak bir motor sisteminin içinde yakıtın depolandığı ve itildiği (yakıt pompası) veya bir motora salındığı (basınçlı gaz) tutulduğu yerde denir. Yakıt tankları, bir bütan çakmağının küçük plastik tankından, çok bölmeli kriyojenik Uzay Mekiği dış tankına kadar boyut ve karmaşıklık açısından çeşitlilik gösterir.

Tipik olarak, bir yakıt tankı aşağıdakilere izin vermeli veya sağlamalıdır:

  • Yakıtın depolanması: sistem belirli miktarda yakıt içermeli ve sızıntıyı önlemeli ve buharlaşan emisyonları sınırlamalıdır.
  • Doldurma: Yakıt deposu kıvılcım çıkmadan güvenli bir şekilde doldurulmalıdır.
  • Depodaki yakıt seviyesini belirlenebilmeli, ölçme (depoda kalan yakıt miktarı ölçülmeli veya değerlendirilmelidir).
  • Havalandırma (aşırı basınca izin verilmiyorsa, yakıt buharları vanalar aracılığıyla yönetilmelidir).
  • Motorun beslenmesi, bir pompa aracılığıyla motoru besleyebilmeli.
  • Hasar potansiyellerini tahmin etmeli ve güvenli hayatta kalma potansiyeli sağlamalısıınız.

Bir yakıt tankı malzemesi olarak plastik (yüksek yoğunluklu polietilen), kısa vadede işlevsel olarak uygulanabilir olsa da, dizel ve benzin gibi yakıtlar bu malzemeye nüfuz ettiğinden uzun vadede doymuş olma potansiyeline sahiptir.

Yakıt Tanklarında Emniyet

Bir yakıt tankının uygun şekilde tasarlanması ve inşası, tankın bir parçası olduğu sistemin güvenliğinde önemli bir rol oynar. Çoğu durumda, sağlam yakıt depoları çok güvenlidir, çünkü depo tutuşabilirlik sınırlarının çok üzerinde olan yakıt buharı / hava karışımı ile doludur ve bu nedenle bir tutuşma kaynağı mevcut olsa bile yanamaz (ki bu nadirdir).

Gömülü yağ tankları, evsel kalorifer yakıtı ve diğer tehlikeli maddeleri güvenli bir şekilde depolamak için kullanılır. Tek cidarlı petrol depolama tankları yerine, genellikle sigorta şirketleri tarafından paketlemeye ihtiyaç duyulur.

Çatışma bölgelerindeki askeri araçların yakıt tanklarının korunmasında (düşman ateşinin neden olduğu patlamalardan) kullanılmak üzere BattleJacket ve lastik mesaneler gibi çeşitli sistemler geliştirilmiş ve konuşlandırılmıştır.

27 Aralık 2020
Yakıt Tankı için yorumlar kapalı
1.527 kez görüntülendi